Pravidla hlasování:

Pravidla soutěže VoškaRoku.cz:

1. Hlasovat v soutěži mohou studenti i absolventi vyšších odborných škol prostřednictvím sociální sítě Facebook.

2. Každý hlasující může přidělením hvězdiček OBJEKTIVNĚ hodnotit svoji školu.

3. Výsledné pořadí určí celkový počet získaných hvězdiček s ohledem na velikost školy, tedy s přepočtením na maximálně možný počet získaných hvězdiček od všech studentů (v jiném žebříčku podle absolventů) každé školy. Výsledkem je procento, které udává umístění školy. Tak je možné porovnávat školy různé velikosti mezi sebou.

4. Titul nejlepší Voška Roku dostane ta škola, která získá nejlepší umístění v hlasování.

Vysvětlení principu soutěže a principu počítání hodnocení:

Principem soutěže je dát možnost studentům a absolventům ohodnotit svoji školu z několika pohledů (více v záložce O soutěži). Zástupci všech škol jsou o soutěži oficiálně informováni a je jen na jejich rozhodnutí, zda dají svým studentům a absolventům o hlasování vědět. Sami organizátoři hlasování propagují různými způsoby. Nehlasování studentů/absolventů školy tak neposkytuje školám alibi, že nedostali od studentů/absolventů hlasy, protože “studenti/absolventi o hlasování nevěděli”.

Index aktivity studentů: škola obdrží informaci od pořadatele o hlasování, informuje své studenty a ti jsou tak spokojeni se svojí školou, a stojí jim chvíle času za to, že školu ohodnotí.

Situace, která také může nastat je, že škola obdrží informaci od pořadatele o hlasování, informuje své studenty, ale protože jim škola není tak blízká nebo s ní jsou nespokojeni, vůbec nehlasují a školu neohodnotí. Tím pádem je umístění školy v žebříčku níže.

Aby mohly mezi sebou soupeřit školy s různou velikostí (s různým počtem studentů), přepočítávají se hvězdičky na procenta. Ta udávají výsledek hlasování a umístění školy ve výsledném žebříčku.

Příklad, kdy máme 2 školy: na školu A chodí 100 studentů, na školu B 1 000 studentů. Pokud bude z každé školy hlasovat 10 studentů (za předpokladu, že tito studenti jsou maximálně spokojeni se svojí školou) a dají svojí škole maximální počet bodů, tedy dohromady 650 bodů (10 studentů krát 5 maximálně možných hvězdiček u třinácti hodnocených otázek), po přepočtení na velikost školy (tzn. počet studentů) bude v žebříčku výše škola, na které studuje 100 studentů, neboť získala 10 % z maximálního možného počtu 650 hvězdiček. Škola B při stejném postupu získá pouze 1 % a je tak v žebříčku níže.

Zdroj dat o počtu studentů a absolventů: MŠMT/daná škola

Organizátor si vyhrazuje právo na změnu pravidel soutěže i bez předchozího upozornění.

Tato pravidla platí od 15. listopadu 2014.

 

OFICIÁLNÍ HLASOVÁNÍ ZAČÍNÁ 1. PROSINCE 2016.

Důležitá poznámka od organizátorů: projekt VOŠka Roku má dát anonymní, ale férovou zpětnou vazbu od studentů i absolventů své škole. Ještě před hlasováním prosíme hlasující, aby se zamysleli, zda hlasují fér. V případě pokusů o podvod, může být tato škola vyřazena z hlasování.